Sıkça Sorulan Sorular

Araç rezervasyonumu nasıl yapabilirim?

Araç rezervasyonunuzu https://www.safafilo.com/kiralik-araclar bölümünden araç seçiminizi tamamladıktan sonra online ödeme kullanarak anında yapabilir veya 0542 489 77 49 numaralı telefondan bize ulaşarak ya da ofisimiz aracılığı ile de yapabilirsiniz.

 

Araç rezervasyonumun onaylandığını nasıl anlayabilirim?

Yukarıda belirtilen kanallar üzerinden rezervasyonunu gerçekleştirmiş tüm misafirlerimizin kiralama işlemi sırasında belirttikleri e-posta adresine ve cep telefonlarına SMS ile konfirmasyon bilgisi iletilmektedir. Bu nedenle, misafirlerimizin rezervasyon esnasında tüm bilgilerini eksiksiz ve doğru iletmeleri önemlidir.

 

Rezervasyonumda değişiklik yapmak istiyorum nasıl yapabilirim?

Onaylı rezervasyonlarınızda, araç değişikliği ya da ek hizmet ekleme gibi işlemler çağrı merkezimiz üzerinden yapılamamaktadır. Rezervasyonunda değişiklik yapmak isteyen misafirlerimizin 0542 489 77 49 numaralı çağrı merkezimize ya da ilgili ofisimize başvurmaları gerekir.

 

En kısa kiralama süresi nedir, saatlik kiralama yapabilir miyim?

En kısa araç kiralama süresi 24 saattir. 1 günden (24 saat) kısa sürecek kiralamalarda günlük kira bedeli alınmaktadır.

 

Araç Kiralarken Senet İmzalıyor Muyum?

Safa Filo’dan araç kiralaması yaparken herhangi bir senet imzalamıyorsunuz, sadece kredi kartınıza araç segmentine göre provizyon işlemi uygulanıyor.

 

Kredi kartı dışında ödeme seçeneği var mı?

Evet, kredi kartı dışında ödemelerinizi havale/EFT yoluyla veya ofiste nakit olarak yapabilirsiniz. Fakat rezervasyonunuzun onaylanabilmesi için mutlaka kendinize ait kredi kartınız olmalı ve rezervasyon oluşturacağınız aracın provizyon bedeli kadar limitinizin olması gerekmektedir.

 

Kredi kartım yok / kart limitim yetersiz, başka birisine ait kredi kartı ile ödeme yapabilir miyim?

Güvenlik kurallarımız gereği, tüm rezervasyon kanallarımız aracılığıyla yapılan araba kiralama hizmetleri için sürücü bilgileri ile ödeme yapılan kart bilgilerinin eşleşmesi gerekmektedir.

 

Ödemeyi taksit ile yapabilir miyim?

Hayır, araç kiralama işlemlerinde taksit uygulamamız bulunmamaktadır.

 

Kredi kartımda biriken puanlarla araç kiralayabilir miyim?

Kredi kartınızda biriken puanlarla araç kiralama yapılamamaktadır.

 

Araç kiralarken kredi kartıma konulan provizyon (blokaj, depozito) ne zaman iade edilir?

Provizyon (depozito), kiralamanın sona ermesinin akabinde; varsa ücretli karayolları ve köprü geçişleri, eksik yakıt, günlük km sınırı aşımı ve hasar bedelleri hesaplanarak kalan tutar iade edilir. Bu tutarlar yok ise provizyon ücretinin tamamı iadesi için misafirlerimizin kredi kartının bağlı olduğu bankaya iletilir. Provizyon iadesi, bankalar arası işlemlere bağlı olarak ve resmî tatiller göz önünde bulundurulmak şartıyla 1 ile 10 iş günü içerisinde misafirlerimizin kredi kartına yansıtılmaktadır.

 

Rezervasyon yaptırdığım aracı nasıl teslim alabilirim?

Misafirlerimizin anlık olarak rezervasyon bilgileri merkezimize iletilmektedir. Seçmiş olduğunuz teslim noktasına, teslim tarihi ve saatinde rezervasyon bilgilerinizle gitmeniz yeterlidir. Yanınızda ehliyetinizi ve kredi kartınızı bulundurmanızı rica ederiz.

 

Kira sözleşmesi yapılırken nelere dikkat etmeliyim?

Araç Kiralama Sözleşmesi'nin geçerli olabilmesi için yanınızda sürücü belgeniz, kimliğiniz ya da geçerli pasaportunuz ve en az provizyon bedeli kadar limiti olan kredi kartınız bulunmalıdır. Ayrıca, ikamet adresiniz ve telefon bilgileriniz sözleşmenize kayıt edilecektir. Ofisimizden ayrılmadan önce mutlaka kiralama sözleşmenizin bir nüshasını yetkili arkadaşlarımızdan isteyiniz.

 

Kiraladığım aracı teslim alırken nelere dikkat etmeliyim?

Aracın size teslim edildiğini gösteren teslim tutanağını imzalamadan önce; aracın kilometresini kontrol ediniz, varsa kusur ve hasarlarını yetkili arkadaşımızla birlikte tespit ederek tutanağa doğru geçirildiğinden emin olunuz. Ayrıca, kiraladığınız aracın güvenlik donanımı ve aksesuarları ile ilgili yetkili arkadaşlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

 

Kiraladığım aracı adresimde teslim alabilir miyim?

Kiraladığınız aracı adres teslim seçeneği ile adresinizde teslim alabilirsiniz. Adres teslim ücretleri talep ettiğiniz yerin yakınlık/uzaklık derecesine göre değişkenlik göstermektedir. Detaylı bilgi için çağrı merkezimiz ile irtibata geçebilirsiniz.

 

Rezervasyonumu nasıl iptal edebilirim?

Rezervasyonunu iptal etmek isteyen misafirlerimizin 0542 489 77 49 numaralı numaramıza ya da ofisimize başvurmaları gerekir.

 

İptal/İade şartlarınız nedir?

 

Rezervasyon iptal ve iade koşullarımız:

Kiralama başlangıç tarihi 1 Haziran-31 Ağustos tarih aralığı dışında kalan rezervasyonlar için

 

Kiralama başlangıç tarihi 1 Haziran-31 Ağustos tarih aralığı dışında kalan rezervasyonlar için

-          Kiralama başlangıç tarih ve saatinden 24 saat öncesine kadar bildirilen iptallerde ücretsiz iade yapılır, 

-          Kiralama başlangıç tarih ve saatine 24 saat-1 saat arasında iletilen iptal bildirimlerinde 1 günlük kira bedeli tahsil edilerek geri kalan ücret iade edilir, 

-          Kiralama başlangıcına 1 saatten az zaman kaldı ise 2 günlük kira bedeli tahsil edilerek kalan ücret iade edilir.

-          Haber verilmeksizin aracın alınmaması durumunda iade yapılmaz. 

Kiralama başlangıç tarihi 1 Haziran-31 Ağustos tarihleri arasındaki rezervasyonlar için

-          Kiralama başlangıç tarih ve saatinden 48 saat öncesine kadar bildirilen iptallerde ücretsiz iade yapılır,

-          Kiralama başlangıç tarih ve saatine 48 saatten az süre kalan iptal bildirimlerinde kira bedelinden 3 günlük kesinti yapılarak kalan tutar iade edilir.

-          Haber verilmeksizin aracın alınmaması durumunda iade yapılmaz. 

 

İptal ettiğim rezervasyonumun iadesi ne zaman kredi kartıma yansır?

Rezervasyonların iadesi, rezervasyon iptalinin akabinde iptal iade şartlarına göre misafirlerimizin kredi kartının bağlı olduğu bankaya iletilir. İptal edilen rezervasyonun iadesi, bankalar arası işlemlere bağlı olarak ve resmî tatiller göz önünde bulundurulmak şartıyla 1 ile 10 iş günü içerisinde misafirlerimizin kredi kartına yansıtılmaktadır.

 

Kiraladığım aracı nasıl iade edebilirim?

Rezervasyon aşamasında iade için seçtiğiniz noktaya araç ile gitmeniz yeterlidir.

 

Aracımı belirttiğim iade tarihinden/saatinden daha geç iade edebilir miyim?

Aracın teslimatında gecikme yaşayacak misafirlerimizin, çağrı merkezimiz aracılığıyla bilgilendirme yapmasını rica ederiz. Gecikmenin süresine bağlı olarak, misafirlerimize gecikme bedeli yansıtabilir. Gecikme süresinin 2 saati aştığı durumlarda bir günlük kira bedeli yansıtılır. Gecikme halinde uygulanacak işlemlerin detayı için kiralama sözleşmemizi inceleyebilirsiniz.

 

Kaza yaptığımda yapmam gerekenler nedir?

Misafirlerimizin 0542 489 77 49 numaralı hattımızdan yetkili kişilere ulaşarak bilgi vermesi gerekmektedir. Misafirlerimizin duran araca çarpması halinde ya da aracımız park halindeyken üçüncü şahıslar tarafından aracımıza çarpılması halinde; aracın yeri değiştirilmeksizin en yakın polis veya jandarma karakoluna başvurularak kaza, hırsızlık ve alkol tespit raporları alınmalıdır. Çarpışma halinde; sürücü belgesiz motorlu araç kullanılması, sürücüde yaş küçüklüğü olması, sürücüde alkol veya akıl sağlığı şüphesinin olması, kazaya karışan araçlardan birinin kamu kurumlarına ait olması, kamu kurumlarına ait eşyada zarar meydana gelmesi, sadece üçüncü kişilere ait eşyalara zarar gelmesi, kazaya karışan araçlardan birinin trafik sigortasının bulunmaması, kazanın ölüm ya da beden zararı ile sonuçlanması hallerinden en az birisi mevcutsa aracın yeri değiştirilmeksizin en yakın polis veya jandarma karakoluna başvurularak kaza, hırsızlık ve alkol tespit raporları alınmalıdır. Çarpışma halinde yukarıda belirtilen maddelerden hiçbiri oluşmadıysa, misafirlerimizin kazanın oluş biçimine göre Maddi Hasarlı Kaza Tespit Tutanağı tutması gerekmektedir.

 

Araçlarınız full kasko mu?

Filomuzdaki tüm araçlarımızın trafik sigortası ve kaskosu bulunmaktadır. Ancak kaskolarımızda sınırlı hasar ve hırsızlık güvencesi bulunmaktadır. Herhangi bir hasar durumunda kaskonun muafiyet tutarı kadar hasar bedeli tarafınıza fatura edilir. Güvence sınırlarınızı genişletmek isterseniz ek güvence satın alabilirsiniz.

 

Kiraladığım araç arızalandığında yerine araç verilecek mi?

Aracımızın arızalanması durumunda misafirlerimizin 0542 489 77 49 numaralı hattımızdan yetkili kişilere ulaşarak bilgi vermesi ve yardım temin edilmesi gerekmektedir. Arızalanan aracın yerine yeni araç temini arızanın kaynaklanma sebebine ve şekline göre ücretli veya ücretsiz olarak sağlanacaktır.

 

Kiraladığım araç arızalandığında masraflar tarafıma yansıtılacak mı?

Aracın uygunsuz kullanımından kaynaklanan bir arıza yapmaması halinde tamirde geçirdiği günler için masraflar misafirlerimize yansıtılmamaktadır. Ancak misafirlerimizin yürürlükte olan trafik yasa ve mevzuatlarına uymamasından meydana gelecek her türlü zarar, maddi ve manevi kayıplar misafirlerimiz tarafından karşılanır.

 

Araçlarınızda kış lastiği var mı?

Araçlarımızda standart olarak kış lastiği bulunmamaktadır. Misafirlerimizin talep ettiği tarih aralığı ve araç grubunda kış lastiği bulunan araçlarımızın müsait olması durumunda kış lastikli araç tahsis edilebilir. Kış lastiği temini ücretli bir hizmetimizdir.

 

Aracı eksik yakıtla teslim edersem ne oluyor?

Araç eksik yakıtla teslim edildiğinde, yakıt miktarı sizin adınıza tamamlanır ve tarafınıza yakıt bedeli + %30 hizmet bedeli tutarında fatura yansıtılır.

 

Detaylı temizlik ücretini hangi durumlarda alıyorsunuz?

-          Araç içi veya bagaja sıvı içecek döküldüğünde (kahve, süt ve kola benzeri),

-          Patili dostlarımızla yolculuklarımızda,

-          Organik leke olduğu zaman – (süt, mama benzeri),

-          Tuzlu su, çamur gibi hava şartları sebebi ile oluşan lekeler,

-          Taban ve tavan dahil mazot ve yağ lekesi olduğunda,

-          Koltuğa yapışmış ve çıkmayan maddelerden dolayı (düğünlerden sonra sim),

-          Makyaj izleri,

-          Yoğun toz lekeleri (inşaat vb.),

-          Yoğun kokulu ve kokusu çıkmayan maddeler taşındığında (pastırma, sucuk),

-          Bebek koltuğu lekelendiğinde,

-          Normal yıkama ile temizlenemeyen yiyecek atıkları,

-          Standart temizlik ile çıkarılamayan yukarıdaki durumlara benzer her türlü kir ve lekelerde araca detaylı temizlik uygulanır.

 

Kiraladığım aracın plakasına trafik cezası kesildiğinde ne yapmalıyım?

Araçlarımızın plakasına yazılan trafik cezaları, Safa Filo olarak tarafımıza tebliğ edilir. Maliye Bakanlığı tarafından tarafımıza tebliğ edilen cezalar misafirlerimizin kiralama sürecinde ibraz ettiği kredi kartından tahsil edilir. Tarafımıza tebliğ edilen cezalar misafirlerimize hizmet bedeli eklenerek yansıtılır. Detaylı bilgi için kiralama sözleşmemizi inceleyebilirsiniz.

 

Trafik cezası kimlik numarama kesildiğinde ne yapmalıyım?

T.C. kimlik numarasına yazılan cezalar doğrudan misafirlerimiz tarafından ödenmelidir.

 

Kapsamlı Tam Güvence Paketi nedir? Neden Kapsamlı Tam Güvence Paketi almalıyım?

Kapsamlı Tam Güvence Paketi, araçta oluşan maddi hasarların misafirlerimizin yazılı beyanı ile polis raporuna gerek kalmaksızın 4.000 TL’ye kadar olan hasarların teminat kapsamına alınmasını sağlar. Kapsamlı tam güvence paketinden faydalanan misafirlerimize, bu limit dâhilinde kalan onarım ücretleri yansıtılmaz. Kapsamlı tam güvence paketini, Rezervasyon sayfasında araç seçimi yaptıktan sonra çıkan ""Ekstra Hizmetler"" bölümünden seçerek rezervasyonunuza ekleyebilirsiniz. Rezervasyonunu gerçekleştirmiş misafirlerimizin Kapsamlı Tam Güvence Paketinden faydalanmak için 0542 489 77 49 numaralı hattımıza ya da ofislerimize başvurmaları gerekir.

Unutmayın, Kapsamlı Tam Güvence Paketi lastik, cam ve farlarda oluşan hasarları kapsamamaktadır.

 

Araçlarınızda Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) var mı?

Tüm filomuzdaki araçlarımızda HGS bulunmaktadır. Kiralama sürenizin sonunda, HGS kullanım bilginiz ofislerimize ulaşır ve geçiş ücreti kredi kartınızdan tahsil edilir. Geçiş ücreti ile ilgili tahsilat süreci Karayolları Genel Müdürlüğü'ne bağlı olduğu için olağan sürelerden daha geç tahsilat yapılabilmesi mümkündür. HGS olan araçlarımız ile OGS gişelerinden geçiş yaptıysanız; kaçak geçiş yapmış olursunuz. Kaçak geçiş ücreti (diğer trafik ihlallerinde olduğu gibi) ilgili devlet kurumları tarafınca Safa Filo’dan tahsil edilir. Kaçak geçiş ücreti (diğer trafik ihlallerinde olduğu gibi), kiralama sürecinde ibraz edilen kredi kartından tahsil edilir.

 

Araçlarınızda kilometre sınırı var mı?

Günlük ve aylık kiralamalara göre değişen kilometre sınırı uygulamamız bulunmaktadır. Kilometre sınırı uygulamamız hakkında bilgi almak için Safa Filo Taşıt Kiralama Sözleşmesi detaylarını inceleyebilirsiniz.

 

Günlük kilometre limitini aştığım durumlarda, nasıl bir uygulamanız var?

Günlük kilometre limitini aşan misafirlerimize, günlük kiralama bedeline ek kilometre aşım bedeli yansıtılabilir. Araçların kat ettiği mesafe miktarı; imalatçı firmalar tarafından araçlara yerleştirilen kilometre saatinin okunması ile belirlenir. Araca konulan kilometre saatinin bozulması halinde, yapılan yolculuğun haritadaki mesafesi üzerinden kilometre ücreti belirlenir.

 

Kiraladığım aracı farklı biri kullanabilir mi?

Kiralama sözleşmesi, aracı kiralayan kişi ile yapılmaktadır. Sözleşmeye bağlı olarak, aracın tüm sigorta ve güvence şartlarında aracı kiralayan kişinin bilgileri yer almaktadır. Kira sözleşmesinde bilgileri olmayan bir kişinin sürücü olarak maddi ya da manevi hasarlı bir kazanın tarafı olması durumunda; tüm sigorta ve güvenceler geçersiz sayılır. Hem aracı kiralayan hem de kazaya karışan kişiler kazadan sorumlu tutulur.

 

Ek Sürücü Hizmeti nedir?

Ek sürücü hizmeti; aracı kiralayana ek bir sürücünün de sözleşmenin tarafı olmasını, sigorta ve güvencelerde yer almasını sağlamaktadır. Unutmayın, araçlara göre değişen sürücü yaşı ve ehliyet yaşı uygulaması ek sürücü için de geçerlidir. Sürücü yaşı ve ehliyet yaşı uygulamasının detayları için kiralama sözleşmemizi inceleyebilirsiniz. Rezervasyon sayfasında araç seçimi yaptıktan sonra çıkan "Ekstra Hizmetler" bölümünden seçerek rezervasyonunuza ekleyebilirsiniz. Rezervasyonunu gerçekleştirmiş misafirlerimizin ek sürücü hizmetinden faydalanmak için 0542 489 77 49 numaralı çağrı merkezimize ya da ofislerimize başvurmaları gerekir.

 

Aynı araç grubu için farklı zamanlarda farklı fiyatlarla karşılaşıyorum. Fiyat politikanız nedir?

Fiyatlarımız; pazarın yapısı, hizmet kalitesi, talep ve yoğunluk gibi kriterler göz önünde bulundurularak belirlenmektedir. Unutmayın, erken rezervasyon yaptırmanız durumunda rezervasyonunuz daha avantajlı olacaktır.

 

Güncel kampanyalarınıza nereden ulaşabilirim?

Safa Filo taşıt kiralama olarak düzenlediğimiz kampanyalara https://www.safafilo.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.

 

İki farklı kampanyanızdan yararlanmak istiyorum ancak sistem izin vermiyor. Ne yapabilirim?

Safa Filo taşıt kiralama olarak düzenlediğimiz kampanyalar birleştirilememektedir. Birden fazla kampanyadan yararlanabilme durumunda, misafirlerimizin kendilerine en uygun buldukları kampanyayı seçmelerini tavsiye ederiz.

 

Kurum adına filo kiralamayı nasıl yapabilirim?

Kurumsal anlaşmalar ve filo kiralama talepleriniz için safafilo1@gmail.com adresimizden yetkili birimimize talebinizi iletebilirsiniz.

 

Kiraladığım araçla yurt dışına seyahat edebilir miyim?

Kiraladığınız araç ile yurt dışına çıkmak mümkün değildir.

 

Whatsapp Icon Map Icon Phone Icon Instagram Icon